2010. július 23., péntek

Szántód II.

Szeretem Őket.

Nincs mit hozzáfűzni.

Még mindig nyaralunk :)
Az étterem.

2010. július 19., hétfő

Szántód

Végre nyaralunk!

2010. április 23., péntek

Csak irogatot.

Ossiánt hallgatok, mert megnyugtatja a lelkemet. Utálom ha palira vesznek és most azt gondolom, hogy így lesz. Öt hete nincs szerződésünk és már egy csomó munkát elvégeztünk. Szerintem nem fognak fizetni. Még legalább három heti munka van hátra.
  1. Végezzük el az egészet, és bukjuk a két hónapi bért,
  2. Vagy hagyjuk a fenébe az egészet, és menjünk tovább.
Dilemma.
De ma inkább Ossiánt hallgatok, és megiszok egy sört. Mert, "Sörivó vagyok, vizet igyon más".

Ossian - Fortissimo (Teljes Erővel) 2007

Közben hallgassátok a jobb közérzetért.

2010. április 17., szombat

Lakópark II.

Négy hete dolgozunk ezen  a helyen, de még nincs szerződésünk a megrendelővel. Tipikus magyar népmese.
A beruházó, akit nevezzünk A Zrt.-nek, megtervez egy lakóparkot. Megbízza a generálkivitelezőt, akit B Kft-nek hívunk. Elkezdődik a munka és minden folyik a rendes kerékvágásban. A generálkivitelező megkapja az esedékes rész munkadíjakat, de egyre kevésbé fizeti ki a saját alvállalkozóit.
Az olajozott fogaskerekek közé homokszemek szóródnak eleinte. Nemsokára egy több köbméretes szikla hullott rá.
Az alvállalkozók elszállingóznak az építkezés helyszínéről, és a munka leáll.
Az ütem lassulását érezvén A Zrt megbíz más kivitelezőket néhány munkafolyamat további folytatására.
Ezek között vagyunk mi is. Az épületek külső homlokzatburkolását folytatjuk. Immár négy hete.
Nem egyszerű a helyzet mert az állványokat a B Kft. építette, de nem igazán felel meg az előírásoknak. Szerintük dolgozni sem lehetne rajta. A konfliktus oka, hogy A Zrt. szeretné, hogy a munka az új határidőre elkészüljön, de B Kft. már nem érdekelt ebben.
Mi most két tűz között vagyunk, ami nem túl szívderítő dolog.
Legközelebb a tényleges munkáról írok.
Ha valaki, vagy valamelyik cég magára ismer ebben a fent leírt "népmesében", csak a véletlen műve.
Sajnos ez tipikus a mai építőiparban.
Ha valakinek van ehhez hasonló élménye, kérem ossza meg velünk.

Folytatom...

2010. március 26., péntek

Lakópark I.

Egy hete fémmunkásnak érzem magam. Ragasztó helyett csavarbehajtó, kőkorong helyett fémkorong.
Külső homlokzat burkolás, amit fém szerkezetre kell felhelyezni. Ezt a sin rendszert rakjuk a falra. Még nincs tapasztalatom, de nem egy rossz rendszer. Nem írom le azt, hogyan csinálom, mert úgy sem lesz érthető. Jövőhéten csinálok egy pár képet, és akkor mellékelem a magyarázatot.


2010. március 19., péntek

Lakás felújítás VI. rész

Befejeztem.
Sokáig tartott és nem is érte meg, de legalább tetszik a tulajdonosnak. 6 munkanap alatt tudtam a mozaikos zuhanyfülkét befejezni. 660 db mozaikot kellett egyesével felrakni. Az összesnek 45° -os vágást kellett az egyik végére vágni, mert mind pozitív sarokra került. Azt hittem sohasem érek a végére. Ráadásul a megrendelő szürkével szerette volna a fugát, de ezt nem hagyhattam. A WC-ben szürkével fugáztuk a bézs burkolatot, szerintem ronda lett. Az volt az indok, mármint a sötét fugára, hogy kiemeli a mozaikot. Hát a hibákat kiemelte.  Itt a képen a jázminnal kifugázott zuhanyfülke látszik. A szemben lévő falfülke, ami egy üvegpolcot is kap középen, a tisztálkodó flakonoknak ad helyet. A fülkétől jobbra látható mozaikokat kellett egyesével felrakni a helyére. Mivel nincs zuhanytálca, hanem egy központi csíklefolyót helyeztünk a zuhanyfülke bejáratához, az egész fülkét 3 rétegben, Mapegum WPS kenhető szigeteléssel láttam el. Az összes negatív sarkot szilikonnal fugáztam ki. A képen jól látszik, hogy a falakat már kifugáztam, de a negatív sarkokban még nem szilikonoztam.

Befejezés következik...

2010. március 6., szombat

Lakás felújítás V. rész

A legutóbb azzal fejeztem be, hogy gér vagy lapolás. Az itt látható képen ( 1 kép ) a gérbevágott sarok látható. Az ékek ennél a munkánál arra valók, hogy a fuga szélességet beállítsam 1,5 mm szélesre. Valami oknál fogva, a mozaik lapok fugáit ilyen méretűre gyártották. Mivel az egész lapoknak követniük kell a mozaik sorok fugáit ( 2. kép ), másfél milliméteres keresztek hiányában, ékekkel tudom megoldani.




Folytatom....

2010. március 2., kedd

Lakás felújítás IV. rész

A WC-vel kezdtem az oldalfal burkolást. A mozaik amivel dolgozok, 2 x 15 cm-es, lapokból, 45 x 45 cm-es, hátulján üveghálóval összefogott táblákból áll. Nagyon nehéz vele burkolni.
  1. Nagyon nehezek a táblák, az üvegszövetnek, ezért nehezen kezelhető. ( az üvegmozaik amivel viszonylag könnyű dolgozni 2 -3 mm vastag, ez 1 cm )
  2. A falakat tökéletesen simítani kell, és függőbe állítani. Ennél a lapnál nincs rá mód, hogy esetleg a fal egyenetlenségeit, a burkolólap hátuljára kent plusz ragasztóval egyenlítsük ki. 
  3. Mivel a gyári kasírozás nem sikerült tökéletesen, sok kis lapot a falon kell megigazítani úgy, hogy a fugák között sniccerel elvágjuk az üvegszövet hálót miután a ragasztó egy kicsit megszikkadt, és utána a helyére illesztjük.
A ragasztót, ami a jelen esetben Mapei, Keraflex csemperagasztó, 5 mm-es fogazott glettvassal egyenletesen felhúzom a falra, majd ebbe belehelyezem a mozaiktáblát. Ahogy a képen is látszik, a fal és a padló csatlakozásnál 2 mm-es hézagot hagyok. Ide nyomom be a szilikon fugázót. Ezt minden negatív sarokban megteszem, mert a normál cementalapú fugázók idővel kirepednek, és kihullhatnak az épület mozgása miatt.

A fürdőszobában egyenlőre a padló van lerakva, és a zuhanyfülkében a szigetelést csináltam meg. A szigeteléshez Mapei, Mapegum WPS-t használok. Holnap a mozaikos falak alatt a kiegyenlítést csinálom meg. A pozitív sarkokon a jelen esetben nem lesz élvédő, hanem a lapok éleit csiszoltuk meg 45 fokos szögben. Sokkal szebb mintha lapolva lenne. Ha ez nem lenne érthető, holnap teszek fel fényképet a különbségről.



Folytatom.....

2010. február 27., szombat

Lakás felújítás III. rész




Az első napi termés. Tudom szánalmas mennyiség, de még bennem van a betegség utóhatása.
Keraflexel ragasztjuk a lapokat 3 - 5 mm vastagságba. 12 mm-es fogazott glettvassal kenjük a csemperagasztót a padlóra. A lapot is bekenjük a jobb tapadás érdekében, és az egyenletesen elterített csemperagasztóba fektetjük. Nyomással, vagy gumikalapács segítségével a helyére illesztjük.
A fugában megjelenő ragasztót még frissen letörlöm.


Az izgalmas része a munkának most következik, a fürdőszoba. Pici a helység és nagyon tagolt.


Folytatom...

2010. február 19., péntek

Lakás felújítás II. rész


Ma végre megkezdtük a burkolást a nappaliban.
Nehezen jutottam idáig, mert nagyon megváltozott az eredeti koncepció. A villanyászok szétvésték az egész lakást, nekem kellett kijavítanom, és egy hét helyett, kettőig szöszöltek. Közben én lebetegedtem és négy napig nem is tudtam menni.
A vakolat és horonyjavításokat, alapvakolóval kinagyoltam. Miután megkeményedett, ez a anyag vastagságától és az alap nedvszívásától függ, simítóvakolattal bedörzsöltem. Mind két anyagot nagyon jól lehetett használni. Előre kevert zsákos vakolatok voltak.

Volt burkolatterv. Kidobtuk.
Miután az építés vezető kimérte, hogy honnan induljunk el a burkolással, ELKEZDTÜK.
Seprés, alapozás Primer G-vel. Ezen a munkán, Mapei által gyártott anyagokat használunk a hidegburkoláshoz.
40x80 cm-es kőporcelán lappal, 2 mm-es fugával dolgozunk.



Folytatom.....

2010. február 5., péntek

Cempevásár a Csempe Piramisnál



Érdemes a honlapjukat felkeresni:http://www.csempepiramis.hu/akcios_csempek_jarolapok.html

A múlt II.

Tehát az elején szigeteltem. A Sopro DSF 423, kétkomponensű szigetelő anyaggal.
center

Két rétegben kell felhordani, a tökéletes szigetelés eléréséhez. Az első fürdőszobába glettvassal kentem fel a falra, de ez nem volt egyenletes. Másodjára, felkentem a glettvassal egy részt, és utána, de még a száradás megindulása előtt teddyhengerrel egyenletesen széthordtam a felületen. Így már tökéletes lett. A negatív és pozitív sarkokba hajlaterősítő szalagot raktam.
A szalagot előre kell elhelyezni. A szalag helyén kis teddyhengerrel lekentem a felületet, belehelyeztem, spaklival az anyagba dolgoztam, majd a szalag alól kinyomott szigetelőanyagot, rákentem újra.
A csőkiállások, és a mosdó pultot tartó konzolcsavarok köré is kellet hajlaterősítést tenni.
A szigetelést, gipszkarton falra kentem fel, amit alapozni kellet. Az alapozást elhagytam volna, a gipszkarton hamar elszívja a nedvességet a szigetelőanyagból, és nem tökéletes a kötés.
30 fürdőszobát szigeteltem ki, a végére már nagyon untam.
Következő bejegyzés a burkolásról lesz.

Folytatom...

2010. február 4., csütörtök

Én, Lendvai (DeBill, Rokker) Zsolt

Én vagyok, amikor nem dolgozom.
Mostanáig kerestem magamról képet, de nem találtam, csak ezt.


 
Posted by Picasa

Lakás felújítás I. rész






Megpróbálom egy két naponta leírni az elvégzett, vagy amit majd elvégezni fogok. 12 munkanappal számolok, de nagyon precíz munkát kíván pl, a fürdőszoba. Kíváncsi vagyok, hogy kész leszek határidőre. A minőség fontosabb mint a sebesség.

Holnap kezdek egy lakásnak az újraburkolását.
Ma megnéztem, hogy milyen munkával kezdek.
Tízen évvel ezelőtt épült társasházban, egy kb. 70-80m2-es lakás. Egy amerikai konyhás nappali ~50m2, két szoba ~25m2, WC, fürdőszoba. Nekem a nappaliba, fürdőbe, és a WC-be van munkám.
A felújítás mindig nagyobb munkával jár. Leverni a régi burkolatot, a szerelvényeket áthelyezni, újra vakolni a falakat, a padlót burkolhatóvá tenni, stb. Ebben a lakásban az új nappali, két helyiségből lett összenyitva. Az egyik régi helyiségben parketta volt, a másikban padlólap. Miután a parkettát felbontották és a csempe maradt, a két rész között, 3,5-4 cm-es szintkülönbség keletkezett. Ezt esztrich betonnal hozom össze. Miután a régi csempére is megy új burkolat, ezért kötőhidat alkalmazok, mert a régi burkolaton előkészítés nélkül nem ragad meg a csemperagasztó. Még a flexibilis csemperagasztó sem. Ezután az egész szobát kiegyenlítem.
A fürdőszobában a levert burkolat helyét kijavítom, simító vakolattal.

Folytatom....

2010. február 1., hétfő

A múlt

A tavaly az első munkám, az Úttörő Áruház helyén épült szálloda, fürdőszobáinak burkolása. A Reneszánsz Rt. alvállalkozójaként vehettem részt a projektben.
A munka 2 hónap csúszással indult, de a határidőt így is tartani kellett. Ez hatalmas szervezést igényelt a R Rt részéről, mert így sokkal több burkolóval lehetett csak véghezvinni a munkát.
170 majdnem egyforma, és 20 különböző fürdőszobát kellet burkolni, 60x30 cm, 1 cm vtg Sütői kemény mészkővel. A természetes burkolókövek velejárója, a színeltérés. A Sütői mészkőből is van vanília, és sötét karamell színű is. Mindegyik árnyalat nagyon szép, de csak ha válogatva van. Nem esztétikus ha egy világosabb árnyalatú falburkolatban, van pár sötétebb lap.
Ezt elkerülendő, minden helységhez külön külön csomagolták, az összeválogatott köveket. Egész jól működött.

Rajtam kívül, legalább 10 másik brigád dolgozott egyszerre. A brigádok, egy vagy két burkolóból, és egy segédmunkásból álltak, tehát 20-30 ember gyűlt össze naponta az öltözőben.
Az első napokon szigeteltem. Aztán később is.:)
< A magyar építőiparban csak azt nem lopják el, ami betonba van öntve. Bár néha azt is. Újra olvasva ez a megállapítás egész Mo.-ra igaz. Sajnos.>
A fenti tényt figyelembe véve, nem lehetett a szerszámokat magukra hagyni. Sokszor el kellet volna hagynom a helységet ahol burkoltam, ragasztóért menni, wc, stb. Ezzel szemben, a szigeteléshez használt szerszámok nem képviseltek nagy értéket. Amikor elfogytak a a szigetelendő fürdőszobák, még is kiburkoltam egyet. Kénytelen kellet, nem volt más munkám. a végén nem jártam rosszul.

Folytatom.....

Hidegburkolásról általánosságban.

Sziasztok!

Ebben a bloggban a hidegburkolatról és anyagairól fogok írni, reményeim szerint heti rendszerességgel.

Megpróbálom összefoglalni, hogy mit csináltam a héten, vagy ha sűrű a program 2-3 naponta indítok új bejegyzést.
A nehézségekről és annak megoldásáról fényképeket fogok közölni.
A következő bejegyzés, az elmúlt évről, és az új év elejéről szól.


Üdv, Lendvai Zsolt hidegburkoló